Úvod do světa parodontitidy
Jakýkoli zubař, který se vám kdy podíval do pusy, vám mohl říci, že parodontitida není nic hezkého. Parodontitida je aktivní zánětlivý proces, který, pokud není léčen, může vést k vážnému poškození zubů a dokonce i ke ztrátě této drahocenné "žvýkačky". V těchto dnech nevěřím v strašidla a upíry, ale při pomyšlení na parodontitidu mě běhá mráz po zádech. A věřte mi, že mi to říká člověk, který v mládí utíkal před rozzuřeným kohoutem. To byla zábava!
Znáte nepřítele?
Uvědomujete si, co to vlastně je za nepřítele? Čím lépe poznáme svého nepřítele, tím mu snáze můžeme čelit. Parodontitida je onemocnění dásní a dalších podpůrných tkání zubu. Je to zrádný zánět, který se většinou začíná nepatrným otokem a pokračuje až ke krvácení, bolestem a ve finále může skončit ztrátou zubu. A myslím, že všichni souhlasíme, že zuby jsou něco, co si rádi necháme. Pokud má někdo ze čtenářů nějaký příběh o ztrátě zubu, rád bych ho slyšel. Myslím, že by to mohlo být velmi přínosné pro nás všechny.
Bakterie, bakterie a zase bakterie
Často se setkáváme s bakteriemi ve svém životě. Někdy jsou užitečné, jako ty, které nám pomáhají při trávení. Ale bohužel, bakterie hrají také velkou roli při vývoji parodontitidy. Stává se tak, když se bakterie v pusy shlukují a vytvářejí takzvaný zubní plak, který při nedostatečné ústní hygieně vede k zánětu. A zde pro vás mám malý tip: pokud chcete minimalizovat tvorbu zubního plaku, snažte se jíst méně cukrů a více vlákniny.
Léčba tohoto nešvaru
A teď ke klenotu, léčení parodontitidy. V první řadě je nutné pochopit, že rychlost je zásadní. Čím dříve začnete s léčbou, tím lepší výsledek můžete očekávat. Prvním krokem je návštěva zubaře, který provede profesionální čištění zubů. Během tohoto procesu zubař odstraní zubní plak a zubní kámen, které jsou hlavními příčinami vzniku parodontitidy. Můžu ještě doporučit něco omezit cukr a kouření, pokud jste kuřák. Zkuste také zvýšit příjem vitamínu C, který má skvělé antibakteriální účinky.
Pokračování léčby doma
No a co můžeme dělat doma? Léčba parodontitidy totiž pokračuje i doma a i zde platí, že prevence je vždy lepší než léčba. Správná ústní hygiena je základem a zahrnuje pravidelné čištění zubů, použití zubní nitě a ústní vody. Také doporučuji pravidelně navštěvovat svého zubaře (alespoň jednou za půl roku), který může odhalit příznaky parodontitidy ještě předtím, než se stane skutečným problémem. A ještě jeden tip pro vás: zkuste používat mezizubní kartáčky. Ty skvěle odstraňují nečistoty mezi zuby, kam zubní kartáček nedosáhne.
A co na závěr
Asi se povíte, že jsem hrozný strašák, ale pravdou je, že parodontitida mě skutečně děsí. Je to nemoc, která může zničit krásný úsměv a to je něco, co bych nikomu nepřál. Ale pokud jste si vzali něco z tohoto článku, doufám, že to je, že parodontitida je vyléčitelná a dokonce i předcházitelná, pokud víte, co děláte. Takže si držte cestu zubním kartáčkem a třeba se někdy setkáme na kontrolní prohlídce!